sobota, 26 listopada 2011

Współczesne badania tematyki zarządzania orkiestrą – konferencje i szkolenia


Pod hasłem „For Adults Only” odbędzie się w listopadzie b. r. w Berlinie The Deutsche Orchestertag – 9 Konferencja Managerów Niemieckich Orkiestr. W krajach niemieckojęzycznych w ciągu ostatnich lat skupiano się głównie na realizacji programów umuzykalniających skierowanych do dzieci i młodzieży. Tegoroczna konferencja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku w dziedzinie promocji muzyki poważnej. Niemieccy managerowie zastanowią się jak przyciągnąć publiczność do swoich instytucji i na ile można taką wizytę uatrakcyjnić. Tematem debaty będzie również zagadnienie koncertu, jako rytuału dla marginalnych group. Czy jego tradycyjna forma odpowiada realiom dzisiejszych czasów? Naukowcy porównają trendy amerykańskie i europejskie. Uczestnicy porównają swoje doświadczenia, wysłuchają m. in. wykładów  Dr. Markusa  Fein, dyrektora programowe Berliner Philharmoniker oraz Davida Canislus, określanego mianem „klasycznego DJ’a”, który z muzyką poważną wszedł do popularnych klubów. Z niecierpliwością oczekuję jakiś pokonferencyjnych publikacji i jeśli tylko ukażą się (w zrozumiałym dla mnie języku) z pewnością podzielę się nimi na blogu.

W wersji angielskiej dostępne są materiały z Minneapolis, gdzie w czerwcu b.r. odbyła się 66 Doroczna Konferencja Ligi Amerykańskich Orkiestr. Do głównych zagadnień należał wpływ kryzysu na sytuację orkiestr, tworzenie środowiska pracy przychylnego innowacjom, skuteczny marketing w kooperacji z American Public Media, współpraca z lokalną społecznością, dyskusja o cenach biletów oraz skutkach ich zmian. O nowych możliwościach repertuarowych i formach koncertów rozmawiali dyrektorzy New World Symphony, San Diego SYmphony, Art Of Elan, Atlanta Symphony, League of American Orchestras oraz Metropolitan Museum of Art. Poruszono również tematykę wspólnego mianownika dla finansów i misji artystycznej. Jednym z ciekawszych badań zrobionych na potrzeby konferencji jest „Ponad próg rentowności – dlaczego finansowanie się liczy” pod redakcją Susan Nelson.  Wynika z niego m.in. że aż 75% z przebadanych  160 instytucji kultury, ma bardzo słabe zestawienia bilansowe. W wielu przypadkach managerowie zdają sobie sprawę z popełnianych błędów, lecz nie potrafią im zaradzić. W kontekście problemów w zakresie zarządzania instytucjami kultury z jakimi borykamy się w Polsce, pocieszającym jest fakt, iż w kolebce biznesu, jaką bez wątpienia są Stany Zjednoczone, dużo lepiej nie jest.
League of American Orchestras organizuje również cykliczne seminaria dla liderów, szkolenia i kursy dla managerów i studentów, roczne szkolenia dla ubiegających się o stanowiska dyrektorów naczelnych itp. Jest to z pewnością  jedno z najciekawszych źródeł wiedzy o najnowszych trendach i badaniach w zarządzaniu orkiestrą jakie udało mu się znaleźć.

Źródła:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz